Odwiedzio Nas:           

Strona główna
Aktualności
Dane adresowe
Z kart historii...
O patronie
Zbiory biblioteczne
Katalogi
Usługi biblioteczne
Sieć biblioteczna
Sponsorzy


W roku 1912, roku w którym zmarł Bolesław Prus, powstało w Zgierzu Zgierskie Towarzystwo Szerzenia Wiedzy. Za patrona przyjęło właśnie Bolesława Prusa.

W roku 1913 Towarzystwo to powołało Bibliotekę Miejską im. Bolesława Prusa w Zgierzu. Prowadzona była społecznie. Książki pochodziły z darów osób prywatnych i kupowane były ze składek członków Towarzystwa.

W 1922 roku Biblioteka przekazana została miastu i przyjęła nazwę Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa.

Książnica posiada dwa exlibrisy okazjonalne (z lat 60-tych i z roku 1980), wykonane na papierze czerpanym, projektu artysty-plastyka Leszka Rózgi.

Z okazji 70-lecia Biblioteki (1983) wydrukowano dwa exlibrisy wg projektu artysty-plastyka Eugeniusza Zduniewskiego. Opracowano również znak graficzny - logo Biblioteki, który umieszczany jest na drukach, zaproszeniach, kopertach, pismach.

Książnica gromadzi wszystkie wydania prac pisarza, a także opracowania monograficzne i krytyczne dotyczące autora i jego twórczości. Posiadamy m.in. "Kroniki" w 20 tomach i tekę ilustracji do "Lalki" autorstwa Władysława Daszewskiego. Ilustracje te (w antyramach) stanowią stałą ekspozycję w holu Biblioteki. Również w holu zawieszony jest portret pisarza i jego myśl - "Pozwólmy ludziom być szczęśliwymi według ich własnego uznania". W materiałach promocyjnych Książnicy umieszczana jest inna maksyma - "sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku".

W roku 1980 wykonana została i zamontowana na budynku Biblioteki tablica pamiątkowa z brązu autorstwa artysty-rzeźbiarza Michała Gałkiewicza. Tablica ta była darem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Niestety, w roku 2001, tak cenna dla nas tablica została skradziona i mimo usilnych poszukiwań - nieodnaleziona. W roku 1983, z okazji jubileuszu 70-lecia, Książnica otrzymała w darze, również z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, popiersie Bolesława Prusa autorstwa pana Michała Gałkiewicza. Popiersie ustawione na postumencie znajduje się w centralnej części czytelni Biblioteki Głównej. Z okazji "okrągłych" jubileuszy Biblioteki, ogłaszane są miejskie, a od roku 2001 także powiatowe, konkursy czytelnicze i plastyczne poświęcone życiu i twórczości naszego Patrona. I tak w roku 2003, z okazji jubileuszu 90-lecia Książnicy, ogłoszono konkurs plastyczny na karykaturę Bolesława Prusa. Na konkurs wpłynęło 115 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych i formatach. Nagrodzone i wyróżnione prace wydane zostały w formie tek - "Bolesław Prus w karykaturze".

Na jubileuszowych sesjach popularnonaukowych wygłaszane są referaty n.t. działalności pisarza - kronikarza, uważnego obserwatora życia społecznego Warszawy na przełomie wieków.



Myśli i cytaty Bolesława Prusa

  • "Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale chyba największą jest zabić miłość"
  • "Litość jest to uczucie równie przykre dla ofiarującego jak i dla przyjmującego"
  • "Mała irytacja pobudza apetyt"
  • "Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie - nie zrobi zawodu ; przyjdzie - zrobi niespodziankę"
  • "Nie trzeba topić się we własnym wnętrzu lub rozpraszać w zmysłach, ale - chodząc po ziemi - trzeba trzymać głowę w niebie, dopóki nie przeniesiemy się tam całkowicie"
  • "Nie wiem, co ze mną zrobisz, Panie, ale cokolwiek zrobisz, lepsze będzie od moich teorii"
  • "Nieszczęście jest nieszczęściem tylko dla niedołęgów, dla dzielnych staje się punktem wyjścia do triumfów i ulepszeń, które inaczej nie ujrzałyby świata"
  • "Jak wicher odnosi ptaka na pustynię, tak gniew wyrzuca człowieka na brzegi niesprawiedliwości"
  • "Szczęście każdy nosi w sobie"
  • "W chwili nieszczęścia, kiedy go wszystko zdradziło, jeszcze pozostała mu wierną - ziemia, prosty człowiek i Bóg"
  • "Wino robi człowieka przeźroczystym"
  • "Własne cierpienia uczą, że nikomu nie należy robić żadnej przykrości"
  • "Łotr będzie łotrem, choćby skończył dwa fakultety"
  • "Pozwólmy ludziom być szczęśliwymi według ich własnego uznania"
  • "Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakaś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa"